Sürdürülebilirliğe Giriş

Sürdürülebilirliğe Giriş

Sürdürülebilirlik, mevcut ihtiyaçları karşılarken gelecek nesilleri de düşünmek, üretimi ve varoluşu daimî kılmak olarak tanımlanabilir. Sürdürülebilirlik, halk arasında gündelik ihtiyaçlar için pahalı bir “yaşam biçimi” olarak algılansa da, sanılanın aksine oldukça ekonomik biçimde tasarlanabilir. Çünkü sürdürülebilirliğin önemli bir bileşeni olan sıfır atık odaklı bir yaşamda kullanılan çoğu ürün tek kullanımlık değildir ve yeniden kullanılarak ihtiyaçlarımızı uzun bir süre karşılar.

2021 ülkemizin yanı sıra birçok ülke için afetlerle dolu bir yıl oldu ve ülkemizde gerçekleşen orman yangınları, seller gibi felaketler hepimizi derinden yaraladı. Ülkemiz başta olmak üzere, üzerinde yaşadığımız gezegenimiz için neler yapabileceğimize belki daha fazla kafa yormaya başladık. Bu kapsamda sürdürebilirliğe katkı sağlamak üzere birkaç önerimiz var.

Yapılacak en kolay şey her gün kullandığımız tek kullanımlık plastik ürünleri kullanmayı bırakmak. Doğada çok uzun yıllar boyunca kalabilen ve çevreyi zehirleyen bu ürünler yerine kahve için termos, su için ise matara taşınabilir (Hafif ve katlanır formda da ürünler mevcut. Bakınız: @SUCO https://www.mataramasu.co/collections/matara/products/copune-sahip-cik-suco-600-ml).

Sürdürülebilirlik yaklaşımıyla ele alınabilecek bir diğer ürün grubu, kişisel bakım için kullandığımız ürünler. Hijyen için kullandığımız şampuan ve sabun gibi ürünler doğayı kirletmenin yanı sıra ambalajları dolayısıyla plastik atığın oluşmasına da sebep olmakta. Ayrıca kimi ürünler insan cildi için uygun olmayan içerikler ve pH değerleri ile alerji ve hassasiyet gibi yan etkilere yol açıyor. Bunların önüne geçmek için şampuan sabunumuzu kendimiz üretebilir, nemlendirici olarak da doğal yağ ve esanslardan kolayca yapılabileceğimiz kremler kullanabiliriz.

Sürdürülebilir bir yaşam için benimsenebilecek birçok davranış bulunmakta. Yaşantımızda büyük bir değişiklik yapmadan, küçük adımlarla da sürdürülebilirliği hayatımıza dahil edebilir, gezegenimize ve gelecek nesillere temiz bir dünya bırakılmasına katkı sağlayabiliriz.

Wtech mezunlar ağından Sinem Bayır’ın katkılarıyla hazırlanmıştır.