Çin’de izmaritlerin toplanması üzerine geliştirilen Çevre Temizlik Kampanyası İptal Edildi

Shengzhou şehri yerel yönetimi bölgede yaşayan insanların çevre temizliğine katkıda bulunması gerektiği, bölgenin temizliğinden yaşayanların da sorumlu olduğu gerekçesiyle,şehir halkı ve temizlik yetkililerinin çevre problemlerini birlikte önleyeceği bir kampanya başlattı. Akıllardan silinmeyecek bu temizlik kampanyasında yerden toplanan her 50 sigara izmariti karşılığında bir paket kağıt mendil verilmesi planlanıyordu

Kampanyada yerlere atılan çöpler bir araya toplanacak ve ortaya çıkan sonuç paylaşılarak bölgede farkındalık yaratılacaktı. Fakat kampanyanın başlangıcından itibaren sigara izmaritlerinin beklenilenden fazla olması ve toplama işinin bir türlü bitirilememesi üzerine kampanya iptal edildi. Yaşanan bu trajikomik olayın neticesinde çevre gönüllüleri, saatlerce toplanan sigara izmaritlerinin ardı arkası kesilmeyince, sessizce dağılmak zorunda kaldı.

Ancak yaşanan zorluklara rağmen gönüllüler milyonlarca sigara izmaritini yerden toplamış oldu. Temizlik yetkilerinin paylaşımlarına göre, üç hafta gibi kısa bir sürede toplamda yaklaşık 5 milyon sigara izmariti toplandı. Toplanan 5 milyon izmarit karşılığında ise 100 bin paket kağıt mendil dağıtıldı. Kampanyaya Shengzhou şehrinin çeşitli yerlerinden insanlar katıldı ve kampanya sosyal medyada büyük ses getirdi. Yaşlı bir kadının 9000’in üzerinde sigara izmariti toplayarak  teslim ettiği duyuruldu.

Kampanyanın durdurulmasının bir diğer sebebi ise insanların hile yapmaya başlamasıydı. Verilen ödülü alabilmek için hiç kullanılmamış sigara izmaritlerini getiren insanlar yüzünden kampanyanın amacını aştığı belirtildi.

Her ne olursa olsun, bu kampanyanın başarılı bir kampanya olduğuna inanıyoruz ve konuya farkındalık uyandırılması için böyle anlamlı projelerin ülkemizde de yapılmasını ümit ediyoruz.