Atık plastikleri yenilikçi bir dokunuşla harikalara dönüştüren Güney Afrikalı sanatçı Mbongeni Buthelezi, yepyeni bir boyama tarzı yarattı ve bu tarza “fantastik plastik” adını verdi.

4

 

Buthelezi, plastik boyama sürecine Johannesburg’taki resim atölyesinin bulunduğu sokağı temizleyerek başladı. Daha sonra ısı tabancasıyla renkli plastikleri eritti ve ortaya çıkan karışımı tuvale nefis işler yaratabileceği şekilde uyguladı.

1

Untitled design (8)

Buthelezi, pahalı boyalar almaktansa var olan maddeleri geri dönüştürmenin daha mantıklı olabileceğini düşündü, atık malzemeleri kullanarak çalışma kararı verdi: ”İyi bir sanat her zaman pahalı materyallerle oluşturulmaz… Hayaline ulaşmak için çok paran olmasına gerek yok. Sanatın hayatımda birçok açıdan çok fazla önemi var. Hislerimi ancak bu şekilde dışa vurabiliyorum. Toplumda anlamlı bir etki bırakmadan ölmek istemem.”

8
Kendi hayatımı tamamen hiçten oluşturdum. Dışarı çıktım ve insanların değersiz sanarak attıkları plastikleri topladım, atölyeme getirdim ve onlarla bir şeyler tasarladım.

Untitled design (2)

Mbongeni Buthelezi tasarladığı güzel sanat eserlerini Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde bulunan sergisinde sergiliyor…

Untitled design (10)

 

Video, Buthelezi’nin atölyesinde ve sokaklarda, izleyicilerle tekniği hakkında konuşmasını ve bazı portrelerini içeriyor.