Bize okulda anlatılan balang çevre bilgilerini biliyoruz. İlgilenenlerimiz, konu üzerine araştırmalar yaparak bilinçleniyor, doğal kaynaklarımızı koruyabilmek için bilinçli tüketiyor, çöpünü çöpe atıyor ve doğada yok olmayacak sağlıksız ürünleri reddediyor. İklim deiiklii, kresel snma ve evre kirlilii gz ard edilemez gerekler. nsan ok eden ve harekete gemesini salayan bu gerekler zerine aratrmalar yaptk, dnyamzn nimetleri zerine ve bu nimetleri nasl koruyabileceimize dair birka bilgi paylamak istedik.

Bilgilerden birkaçı şöyle;

1.Dünya üzerindeki su sürekli olarak bir döngü içerisindedir. Bugün içtiğimiz su ilk insanın içtiği suyla aynı olabilir. Çevre kirliliği bunun önüne geçmezse, torunlarımız da bizim içtiğimiz suyu içebilir.

1

2. Dünya üzerinde plastik şişelerde satılan tüm suların %40’ı çeşme suyudur.

2

3. Her gün 27 bin adet ağaç yalnızca tuvalet kağıdı üretimi için kesilmektedir. Bilinçli tüketim, geleceğimize daha güvenle bakmamızı sağlayabilir.

3

4.Kağıt üst üste 6 kez geri dönüştürülebilir, sonrasında lifleri güçsüzleştiğinden parçalanmaya başlar. öncelikle kağıtları ihtiyacımız olmadıkça tüketmemeli, kağıtların tekrar kullanılmasını ve değerlenmesini sağlamalıyız.

4

5. Çin nüfusunun yalnızca %1’inin sağlıklı bir hava soluduğu tahmin ediliyor, hava kirliliği hiç olmadığı kadar ilerlemiş durumda.

13

6. Dünya üzerindeki suyun yalnızca %1’i içilebilir durumda ve bu oran çevre kirliliği yüzünden her yıl azalıyor.

14

15

7. Her dört memeli hayvandan birinin nesli tehlikede.

16

8. Her yıl 20 milyon hektar yağmur ormanı yok oluyor.

17

10. Çevre kirliliği en çok can alan felaketlerden biridir. 100 milyondan fazla insanın hayatını etkilemektedir.

An Indian ragpicker walks among heaps of rubbish at a municipal waste dump in Dimapur on April 22, 2013, on World Earth Day. Earth Day is observed each April 22, during which events are held worldwide to demonstrate support for environmental protection. AFP PHOTO/STRSTRDEL/AFP/Getty Images ORG XMIT:

10.Dk atık yönetimi sistemleri ve çöpün çevreye atılması yüzünden okyanuslarda bir çöp adası oluşmuş durumda. Bu ada Hindistan, Meksika ve tüm Avrupa’nın toplamına eşit boyutta. Okyanustan toplanan çöplerin başında sigara izmaritleri ve plastik atıklar geliyor.

19