İletişim ve Farkındalık Çalışmalarımız

Çöpüme Sahip Çıkıyorum Eğitimi’nin Kocaeli Körfez’de Tamamlandı

DP World Yarımca işbirliği ve Körfez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteğiyle ile içeriği Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi akademisyenlerince hazırlanan Çöpüme Sahip Çıkıyorum eğitiminin Körfez İlçesi’ndeki uygulaması tamamlandı. Kocaeli’nin Körfez İlçesi’nde bulunan 26 İlköğretim okulundaki 3. sınıf öğrencilerine yönelik uygulanan eğitim kapsamında 54 öğretmene eğitici eğitimi verildi. Bu öğretmenler kendi sınıflarındaki toplam 1.300 öğrenciyle eğitimi gerçekleştirdiler.

İçeriği 4 başlık (Çöp nedir, çöpün yolculuğu nasıldır, Çöpü doğru yere atarsak/atmazsak ne olur, birey olarak ben ne yapabilirim) altında toplanmış olan eğitim programı, uygulamalı 12 etkinliği kapsıyor. Bu çerçevede ilkokul 3. sınıf öğrencilerine çöpün ne olduğu, üretilen çöpün doğru yere atılmasının önemi ve atık geri dönüşüm süreçlerinin işleyişi konularında bilgi verildi. Böylece öğrencilerin farkındalıklarını artırmak ve bu konularda tutum değişimi sağlamak amaçlandı.

Öğrenciler plastik, metal ve cam atıkları toprağa gömerek zaman geçmesine rağmen yok olmadıklarını gözlemleme, eski tişörtlerden çanta yapma, atıkların geri dönüşüm süreçlerini ve önemini birinci ağızdan dinleme, sembollerin anlamını öğrenme gibi etkinlikler gerçekleştirdiler. Böylece keyifli vakit geçirerek öğrendikleri bilgilerin tutum dönüşümüne yönlendirilmesi hedeflendi.

Öğretmen geri bildirimleri ve değerlendirme raporunu okumak için tıklayınız.