Doğaya Sahip Çık Kampanyası

Doğadaki atıkların büyük bölümünü oluşturan plastik çatal, bıçak kaşıklar, pipetler, naylon poşetler, tek kullanımlık tabaklar, kâğıt-plastik bardaklar ve PET benzeri tek kullanımlık şişeler gündelik gündelik hayatta yaygın olarak kullanılıyor ve bu ürünler genellikle ya gereksiz ya da ikame edilmesi oldukça kolay.

Bunun yanı sıra, zaten kullanım amaçları gereği bir kez kullandıktan sonra çöp haline gelen ve doğada çözünmesi uzun yıllar alan bu ürünler geri dönüşüme yollanmadıklarında sağlığımız ve dünyamız için büyük tehdit oluşturuyor.

Tek kullanımlık ürünler ile ilgili bazı çarpıcı veriler:

  • Yüzlerce türü bulunan plastik ürünlerin doğada çözünme süresi 20 yıldan 1000 yıla kadar uzanıyor.
  • Tüm dünyada her yıl 5 trilyona yakın naylon poşet kullanılıyor.
  • Denizlerde son bulan çöplerin %80’i karada çevreye attıklarımızdan oluşuyor. Yani sokakta attığımız plastik yediğimiz balığın içinden çıkabiliyor.
  • Denizlerdeki çöplerin %70’i tek kullanımlık plastiklerden oluşuyor.

Kampanya çerçevesinde hazırlanan video İstanbul Havalimanı’nda, İstanbul toplu taşıma araçları gibi kamuya açık alanlarda yer alan ekranlarda gösterildi.

Doğaya sahip çıkmak için siz de tek kullanımlık ürünleri hayatınızdan çıkarın!

Sıfır Atık İletişim Kampanyamız

Çöpüne Sahip Çık Vakfı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yürüttüğü Sıfır Atık Projesi’nin aktif paydaşları arasında yer almaktadır.

Projenin destekçisi olarak Vakıf tarafından Mart 2018 itibariyle yapılan iletişim çalışmasının vurgusu “Hedef: Türkiye’de Sıfır Atık” olarak belirlenmiş, görseller birçok şehirde açık hava mecralarında, havalimanlarında ve ulusal gazetelerde yer bulmuştur. Ayrıca aynı içerikte radyo ve kamu spotları da hazırlanmış olup, yayımı sürdürülmektedir.

Konuya ilişkin kamu spotunun Haziran 2018 itibariyle İBB İletişim Koordinatörlüğü onayıyla İstanbul’da toplu taşıma araçlarındaki ekranlarda da gösterimi gerçekleşmiştir.

Söz konusu Sıfır Atık iletişim kampanyası kapsamında 50 milyondan fazla kişiye ulaşılmıştır.

PDF Olarak İNDİR

Billboard Kampanyalarımız

Toplumsal davranış dönüşümünün gerçekleşmesine ve farkındalığın arttırılmasına yönelik hazırladığımız dijital ve görsel içerikler, paydaşlarımızın da destekleriyle farklı kamusal alanlarda sergilenmiş, bu biçimde toplumun her kesimine ulaşılması hedeflenmiştir.

Bu hedef doğrultusunda “Çöpünü Çöpe At Kampanyası” 2015 yılında başlatılmış, İstanbul’da ilan panoları ve otobüs duraklarındaki raketlerden oluşan 700 farklı noktada görsel çalışmamız sergilenmiş ve bu yolla bugüne kadar 7 milyondan fazla kişiye erişilmiştir.

Ayrıca benzer bir işbirliği Şehir Hatları AŞ ile yürütülmüş, İstanbul’un Kabataş, Kadıköy, Üsküdar, Çengelköy, Anadolu Kavağı, Eminönü ve Kabataş iskelelerinde yer alan 6 adet panoda “Çöpünü çöpe at, vapuruna, denizine sahip çık” sloganıyla konuya dikkat çeken diğer bir görsel çalışma yer almıştır.

Bizi desteklemek ve çalışmalarımıza katkıda bulunmak için aşağıdaki afişleri basıp vitrinize, camınıza, pencerenize asarak siz de mesajlarımızı etrafınızdakilere iletebilirsiniz.

PDF Olarak İNDİR
PDF Olarak İNDİR
PDF Olarak İNDİR