5 Haziran Çevre Günü Etkinliği

Altındağ Belediyesi ile gerçekleştirilen 5 Haziran Çevre Günü kapsamında Hamamönü’nde gerçekleştirilen etkinliklere katılım sağlandı. Etkinlik kapsamında 300 çocukla bilgilendirme çalışmaları gerçekleştirildi. Etkinlik alanında çocuklar ATIKCAN fotoğraf çerçevesi ile çektirdi. Ayrıca videoların gösterimi, jingle yayını yapılarak çevrede dikkat çekildi.

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Altındağlı çocuklarla Hamamönü’nde gerçekleştirilen etkinliğe katılan Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, “Yeni nesle daha yeşil ve daha temiz bir dünya bırakmak için vatandaşlarımızın daha duyarlı olmalarını bekliyor ve Dünya Çevre Günü’nü kutluyorum’’ dedi.

Altındağlı çocuklar, hazırladıkları pankartlarla temizlik yürüyüşü için Hamamönü’ne gelerek ’’Temiz çevre, temiz Altındağ’’ sloganları attılar. Hamamönü esnafının kapısını çalan Altındağlı çocuklar, temizlik broşürleriyle işletmecileri bilgilendirdi.Çöpüne Sahip Çık Vakfı’nın da dahil olduğu çok sayıda farklı çevre kurumunun katkı sağladığı stantlarda çocuklar geri dönüşümü öğrendi.

Temiz Sokak Projesi

Üsküdar Belediyesi ile işbirliği çerçevesinde geliştirilen “Temiz Sokak Projesi”nin ilk adımları, değerli sanatçımız Perran Kutman’ın katılımı ve desteğiyle, 17 Aralık 2017’de Kuzguncuk’ta ve Ahmediye Mahallesi’nde bulunan Dönmedolap Sokak’ta atıldı. Proje kapsamında, söz konusu pilot bölgelerde yaşayan vatandaşlarda, çöp üretiminin kontrol altına alınması, üretilen çöpün doğru muhafaza edilerek, doğru zamanda, doğru yere atılması konusunda farkındalık oluşturulması ve sokağı temiz tutma davranışının benimsenmesi amaçlanıyor.

Pilot çalışmalar sırasında yapılacak ölçüm ve gözlemler neticesinde iyileşmelerin tespit edilmesi halinde, sokakların Üsküdar Belediyesi tarafından “Temiz Sokak” etiketi ile onurlandırılması ve bu uygulamanın önümüzdeki dönemlerde yaygınlaştırılması planlanlanıyor.

Atma Oyla Projesi

Üsküdar Belediyesi’nin desteği ve işbirliği ile kamusal alanlarda ve sokaklarda yere en çok atılan çöp olan izmaritin ızgaralara atılmasının sağlanması ve konuya dikkat çekilmesi amacıyla “oyunlaştırma” yolu izlenmiştir. Nisan 2016 itibariyle, üzerinde bir soru yazan ve cevaplar için ayrı bölmeleri bulunan, sigara izmariti ile oylama yapılabilecek bu kutular Üsküdar sokaklarında asılmaya başlanmıştır.

“Sen Ne Dersin?” Projesi

İyi bir lider ve iyi bir vatandaş olmayı hedefleyen üniversite öğrencilerine açık gönüllü bir sivil platform olan “Renkli Kampüs” çatısı altında, 2015 ve 2016 yıllarındaki programlara konuk edilen sivil toplum kuruluşları arasında yer alınmıştır. Programda gönüllü öğrenciler ve mentörler ile birlikte değişim yaratabilecek ve toplumun kalkınmasında öncü rol oynayabilecek projeler geliştirilmesi amaçlanmıştır.

Bu çerçevede geliştirilen “Sen Ne Dersin” oyunlaştırma projesiyle üniversitelerde çevre bilincinin arttırılması hedeflenmiştir. Çöp atma sürecini eğlenceli hale getiren, insanların sürece dahil olmalarını sağlayan oyunlu çöp kutuları yoluyla kuru ambalaj atıklarının bir noktada toplanması, çevreye atılmalarının önlenmesi ve zararın azaltılmasını amaçlanmıştır.

Projeye konu oyunlu çöp kutuları,Koç Üniversitesi Sürdürülebilirlik Festivali, Beşiktaş Uluslararası Bahçe ve Çiçek Festivali gibi etkinliklerde yer almış ve bazı kurumlar “Sen Ne Dersin” oyunlaştırma kutusunu kurumlarına uyarlayarak temiz çevre bilincini yaymamıza katkıda bulunmuştur.

Eğitimler

Ağırlıklı olarak İstanbul’da Başakşehir Belediyesi’nin yanı sıra çeşitli üniversiteler, okullar ve İzmir, Muğla, Balıkesir ve Kırıkkale’de yer alan kurumlarla yapılan ortak çalışmalar kapsamında “Çöp Yönetimi ve Çöpsüz Yaşam” eğitimleri verilmiş, çocuklar, gençler ve yetişkinler atık yönetimi konusunda bilgilendirilmiştir.

İstanbul’da, çoğunluğu çözüm ortaklarımızdan Başakşehir Living Lab bünyesinde verilen eğitimler sonrasında gerçekleştirdiğimiz birçok atölye çalışmasında onlarla birlikte atık malzemeleri kullanarak farklı tasarım çalışmaları yapılmıştır.

Ayrıca, minik katılımcılarımızın atölyelerde yaptığı resim ve yazdıkları kompozisyonlardan oluşan çıktılardan oluşan ve onların arkadaşları ile büyüklerine mesajlarını içeren bir kitapçık yayınlanmıştır. Kitapçığa aşağıdaki butona tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Çocuklardan Mesajlar