“Çöpüme Sahip Çıkıyorum” Eğitiminin İlk Adımı Tamamlandı

İçeriği Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü akademisyenlerince hazırlanan “Çöpüme Sahip Çıkıyorum” eğitimi, DP World Yarımca işbirliği ve Körfez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü desteğiyle Nisan-Mayıs 2019 aylarında hayata geçirildi. Eğitim yoluyla Kocaeli’nin Körfez ilçesindeki 26 ilkokulda 1366 üçüncü sınıf öğrencisinde farkındalık yaratıldı.

Eğitim kapsamında, çocuklara “Çöp nedir?, Çöpün yolculuğu nasıldır?, Çöpü doğru yere atarsak/atmazsak ne olur?, Birey olarak ben ne yapabilirim?” başlıkları altında deney ve gözleme dayanan 12 ayrı etkinlik gerçekleştirildi ve bu konuda doğru yaşam biçimini içselleştirmeleri amaçlandı. Eğitim kapsamında öğrenciler plastik, metal ve cam atıkları toprağa gömerek zaman geçmesine rağmen yok olmadıklarını gözlemleme, eski tişörtlerden çanta yapma, atıkların geri dönüşüm süreçlerini ve önemini birinci ağızdan dinleme, sembollerin anlamını öğrenme gibi etkinlikler gerçekleştirdiler. Eğitimi uygulayan öğretmenlerden alınan ilk geri bildirimler değerlendirildi, eğitimden verim alındığı ve öğrencilerin eğitimi severek tamamladıkları gözlendi. 2019-2020 eğitim döneminde, söz konusu eğitimin tüm Kocaeli’ndeki ilkokul 3.sınıf öğrencilerine ulaştırılması hedefleniyor.

Albüm İçin Tıklayınız

 Çöpüme Sahip Çıkıyorum Eğitimi

DP World Yarımca işbirliği ve Körfez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü desteğiyle ilçedeki ilkokulları kapsayan ‘Çöpüme Sahip Çıkıyorum’ eğitimi başlatılmıştır. Kocaeli’nin Körfez İlçesi’nde bulunan 26 İlköğretim Okulundaki 3üncü sınıf öğrencilerine yönelik olarak Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi hocaları tarafından tasarlanan eğitim programı uygulamalı 12 etkinlikten oluşmaktadır. Etkinlikler kapsamında öğrencilerin çöpün ne olduğu, neden ayrıştırma ve geri dönüşüm yapmaları gerektiği ve atık gruplarının doğaya etkileri konusunda bilgi sahibi olmaları ve tutum değişikliğine adım atmaları hedeflenecektir. Eğitim programının ilk etkinliği olan bir günlük eğitici eğitimini tamamlayan 54 öğretmen katılım belgelerini alarak sınıflarında çalışmalar başlamıştır. Eğitici eğitimi ile eşzamanlı olarak ayrıca 70 DP World çalışanı gönüllü ile yapılan çalışmayla bu kişiler Çöpü Sıfırla Oyunu eğiticisi olmuşlardır. Eğitim çalışmalarının Mayıs ayında tamamlanması hedeflenmektedir.

Albüm İçin Tıklayınız

 40.Vodafone İstanbul Maratonu Etkinlikleri 

150 binin üzerinde koşucunun katıldığı 40. Vodafone İstanbul Maratonu 11 Kasım Pazar günü gerçekleşmiştir. Çöpüne Sahip Çık Vakfı hem koşucularıyla hem de gerçekleştirdiği ritim atölyesiyle etkinlikte yer almıştır.  10 km’lik parkurun  bitiş noktasında gerçekleştirilen ve herkesin katılımına açık olan ritim atölyesi hem koşucuların hem de izleyicilerin odak noktası haline gelmiş ve eğlenceli biçimde farkındalık yaratılmasını sağlamıştır.

Toplam 150 koşucunun Çöpünü Çöpe At mesajıyla tamamladığı koşu sonrası sanatçılar Cenk Sarkuş, Atakan Kundak ve Çağrı Yüce’nin yönetiminde hayata geçirilen ritim atölyesi iki saate yakın sürmüş ve binlerce kişiye ulaşmıştır. Vakfın maskotu olan Atıkcanlar ile gönüllüler etkinlik süresince koşucuların çöplerini toplayarak hem alanın temiz kalmasını sağlamış, hem de farkındalık yaratmışlardır.

Albüm İçin Tıklayınız

21 Ekim 2018 İstanbul’u Koşuyorum Etkinliği

21 Ekim 2018 Pazar günü Spor İstanbul tarafından gerçekleştirilen “İstanbul’u Koşuyorum” etkinliği Bakırköy parkurunda çöp ve ayrıştırma etkinliği gerçekleştirilerek hem parkurun temiz kalması, hem de koşucu ve izleyicilerin farkındalık kazanması sağlanmıştır.

15 Eylül 2018 Dünya Temizlik Günü Etkinliği

15 Eylül’de tüm dünyada gerçekleşen çöp toplama etkinliği Let’s Do It/ World Clean Up Day’e (Dünya Temizlik Günü) Üsküdar Sahili’nde gönüllülerle katılım sağlanmış ve çevredeki insanlara yönelik farkındalık çalışması yapılmıştır. Aynı gün Türkiye’nin başka yerlerinde bu etkinliğe katılan tüm gönüllülerle iletişim kurularak destek verilmiştir.

Uluslararası Su Sporları Festivali-SUFEST

8-9 Eylül tarihlerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Spor İstanbul tarafından Maltepe Orhangazi Şehir Parkı’nda gerçekleştirilen Uluslararası Su Festivali’ne 15 gönüllü ile katılım sağlanmış ve 40 bin metrekarelik alanda çöplerin doğru yere atılmasına yönelik farkındalık etkinliği gerçekleştirilmiştir.

Gönüllülere festival öncesinde Vakfın tanıtımı ve çöp ve geri dönüşüm konularında bilgilendirme yapılmıştır.

5 Haziran Çevre Günü Etkinliği-Altındağ

Altındağ Belediyesi ile gerçekleştirilen 5 Haziran Çevre Günü kapsamında Hamamönü’nde gerçekleştirilen etkinliklere katılınmıştır. Etkinlik kapsamında 300 çocukla bilgilendirme ve farkındalık çalışması gerçekleştirilerek video gösterimi, cıngıl yayını yapılarak çevre sakinlerinin dikkati çekilmiştir.

Etkinliğe katılan Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, yeni neslin tutum ve davranışlarının çevre ve atıkla ilgili sorunların çözümü için temel olacağına dikkat çekmiştir.

Altındağlı çocuklar, hazırladıkları pankartlarla temizlik yürüyüşü için Hamamönü’ne gelerek ’’Temiz çevre, temiz Altındağ’’ sloganları atmışlar ve Hamamönü esnafının kapısını çalarak bilgilendirme yapmışlardır.

Temiz Sokak Projesi

Üsküdar Belediyesi ile işbirliği çerçevesinde geliştirilen “Temiz Sokak Projesi”nin açılışı değerli sanatçı Perran Kutman’ın ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in katılımı ve desteğiyle, 17 Aralık 2017’de Kuzguncuk’ta ve Ahmediye Mahallesi’nde bulunan Dönmedolap Sokak’ta gerçekleştirilmiştir. Proje kapsamında, söz konusu pilot bölgelerde yaşayan vatandaşlarda, çöp üretiminin kontrol altına alınması, üretilen çöpün doğru muhafaza edilerek, doğru zamanda, doğru yere atılması konusunda farkındalık oluşturulmasına yönelik bilgilendirme yapılmış ve buna yönelik etkinlikler gerçekleştirilmiştir. Proje kapsamında ayrıca sokak sakinleri arasında bir anket çalışması gerçekleştirilecek insanların bilgi düzeyi, alışkanlıkları ve beklentileri ortaya konmuştur. Araştırma raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

Pilot çalışmalar sırasında yapılan ölçüm ve gözlemler sonucunda sokakta gerçekleştirilen farkındalık etkinliklerinin zamansız çöp çıkarmayı %80 oranında azalttığı gözlenmiştir. Proje sonunda Kuzguncuk Bostanı’nda belediye yetkilileri ve semt sakinlerinin katılımıyla bir kahvaltılı etkinlik düzenlenmiş ve elde edilen sonuçlar paylaşılmıştır.

Atma Oyla Projesi

Üsküdar Belediyesi’nin desteği ve işbirliği ile kamusal alanlarda ve sokaklarda yere en çok atılan çöp olan izmaritin ızgaralara atılmasının sağlanması ve konuya dikkat çekilmesi amacıyla “oyunlaştırma” yolu izlenmiştir. Nisan 2016 itibariyle, üzerinde bir soru yazan ve cevaplar için ayrı bölmeleri bulunan, sigara izmariti ile oylama yapılabilecek bu kutular Üsküdar sokaklarında asılmaya başlanmıştır.

“Sen Ne Dersin?” Projesi

İyi bir lider ve iyi bir vatandaş olmayı hedefleyen üniversite öğrencilerine açık gönüllü bir sivil platform olan “Renkli Kampüs” çatısı altında, 2015 ve 2016 yıllarındaki programlara konuk edilen sivil toplum kuruluşları arasında yer alınmıştır. Programda gönüllü öğrenciler ve mentörler ile birlikte değişim yaratabilecek ve toplumun kalkınmasında öncü rol oynayabilecek projeler geliştirilmesi amaçlanmıştır.

Bu çerçevede geliştirilen “Sen Ne Dersin” oyunlaştırma projesiyle üniversitelerde çevre bilincinin arttırılması hedeflenmiştir. Çöp atma sürecini eğlenceli hale getiren, insanların sürece dahil olmalarını sağlayan oyunlu çöp kutuları yoluyla kuru ambalaj atıklarının bir noktada toplanması, çevreye atılmalarının önlenmesi ve zararın azaltılmasını amaçlanmıştır.

Projeye konu oyunlu çöp kutuları,Koç Üniversitesi Sürdürülebilirlik Festivali, Beşiktaş Uluslararası Bahçe ve Çiçek Festivali gibi etkinliklerde yer almış ve bazı kurumlar “Sen Ne Dersin” oyunlaştırma kutusunu kurumlarına uyarlayarak temiz çevre bilincini yaymamıza katkıda bulunmuştur.

Eğitimler

Ağırlıklı olarak İstanbul’da Başakşehir Belediyesi’nin yanı sıra çeşitli üniversiteler, okullar ve İzmir, Muğla, Balıkesir ve Kırıkkale’de yer alan kurumlarla yapılan ortak çalışmalar kapsamında “Çöp Yönetimi ve Çöpsüz Yaşam” eğitimleri verilmiş, çocuklar, gençler ve yetişkinler atık yönetimi konusunda bilgilendirilmiştir.

İstanbul’da, çoğunluğu çözüm ortaklarımızdan Başakşehir Living Lab bünyesinde verilen eğitimler sonrasında gerçekleştirdiğimiz birçok atölye çalışmasında onlarla birlikte atık malzemeleri kullanarak farklı tasarım çalışmaları yapılmıştır.

Ayrıca, minik katılımcılarımızın atölyelerde yaptığı resim ve yazdıkları kompozisyonlardan oluşan çıktılardan oluşan ve onların arkadaşları ile büyüklerine mesajlarını içeren bir kitapçık yayınlanmıştır. Kitapçığa aşağıdaki butona tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Çocuklardan Mesajlar