Her geçen gün dünya genelinde çevre kirliliği giderek artmakta ve bu durum insan sağlığını ciddi derecede tehdit ederek, ilerleyen yıllarda ortaya çıkabilecek çeşitli hastalıklara zemin hazırlamakta… Bundan dolayı son birkaç senedir özellikle Avrupa ülkeleri radikal kararlar alarak uzun vadede etkili olabilecek çözümler üretiyor.

2015 yılında ”Küresel İklim Konferansı”na ev sahipliği yapan Fransa, bu konferansta çevre kirliliği ve küresel ısınma konusunda çözümler üreteceğini belirtmişti. Söz konusu bu çözümlerden birisi, Fransa’da süpermarketlerde plastik poşet kullanımına ilişkin yasak kararıydı. Karar, Temmuz 2016 tarihi itibariyle uygulamaya konulmuştu. Şimdi ise Fransa Meclisi, plastik bardak, tabak, çatal ve bıçak gibi sofrada kullanılan ürünlerin tümünü yasakladı.

20-plastic-cutlery-w190-h190-2x

Fransa Meclisi, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren kullan-at plastik bardak, tabak, çatal, bıçak türü ürünlerin satışına sınırlama getiren 2015-992 numaralı tebliği, Meclis’ten geçirdi. Artık, Fransa’da sadece biyo-kaynaklı plastiklerden üretilen veya kompostlanabilir(gübrelenebilir) türdeki biyoplastiklerden elde edilen kullan-at tipi ürünler kullanılabilecek.

Fransız Hükümeti, doğrudan veya dolaylı olarak plastik tabak ve bardak sektöründe bulunan işletmelere 2020 yılına kadar süre verdi. Yasaklanan plastik tabak ve bardakların yerini ise biyolojik malzemelerden yapılmış ve sonrasında gübre haline gelebilecek ürünler alacak.

Marketler ve mağazalar çevre korunması adına, sattıkları ürünlerin taşınması için müşterilere artık plastik poşet yerine geri dönüşümü kolay kağıt poşet verecek.Büyük marketler dışında bakkallar, kasaplar, eczaneler, manavlar da yasağa uymak zorunda. Fransa’da bu güne kadar her yıl 5 milyar plastik poşetin piyasaya sürüldüğü tahmin ediliyor.

Başta küresel ısınma gibi geleceğimizi tehdit eden çevre sorunlarına yönelik adımlar atan Fransa bu kararıyla, diğer ülkere örnek olmayı hedefliyor.

Kaynak: Ecowatch, AA, Le Monde, Legifrence