İzmir ilinde çöp kamyonu şoförlüğü yapan İlknur Çoralar, İzmir Üniversitesinde Kadın ve Toplum dersine konuk oldu.

Çoralar, Kadın ve Toplum dersinde ‘Erkek İşinde Kadın Olmak’ konusu kapsamında öğrencilerin sorularını yanıtladı. 5 yıllık deneyimiyle yaptığı mesleğinde karşılaştığı ilginç olayları anlattı. Bu mesleğe girmek isteyen kadınların çekinmesi gereken hiçbir şey olmadığını belirterek, “Tek kadın olarak çalışmanın dezavantajları olduğu gibi avantajları da fazla. Bu işi yapmak isteyenler hemen gelsin. Benden sonra bu işte çalışan kadın sayısının artacağına inanıyordum fakat öyle olmadı” dedi.

‘Kadın Çöpçü’ Çoralar, çalışırken pişmanlık yaşadığını ve ‘Benim burada ne işim var’ dediği zamanların da olduğunu fakat daha sonra tüm bu duygulardan sıyrılarak işine sarıldığını anlattı. Mesleği konusunda en büyük destekçisinin ise kızı olduğunu dile getirerek, “Bu işe başlayacağım zaman bir erkek arkadaşım vardı. Bana ‘Ya bu işi bırakacaksın ya da ayrılacağız’ dedi. Ben işimi seçtim. Mesleğimi sorduklarında çöpçüyüm dediğimde inanmıyorlardı. Şimdi herkes bu duruma alıştı” dedi.

İzmir Üniversitesi, İzmir Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nazife Aydınoğlu ve öğretim görevlisi Dr. Ayşe Gönüllü Atakan tarafından İlknur Çoralar’a, teşekkür belgesi ve çiçek takdim edildi.

Kaynak: İzmir DHA