Ambalaj ve geri dönüşüm sembollerini nasıl okurum?

Ambalaj Atıkları ve Geri Dönüşüm Sembolleri

Yeşil Nokta

Ambalaj üzerindeki "Yeşil Nokta", bu ambalajın geri kazanımsorumluluğunun, o ülkedeki Yeşil Nokta Örgütü Üyesi kuruluşa ait olduğunuanlatır.

Geri Dönüşüm Sembolleri

Üzerinde bulunan ambalajın geri dönüşebilir malzemeden üretildiğinigösterir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan piyasaya süren kod numarası alanişletmeler koduyla birlikte işareti gösterildiği şekli ile kullanabilir.

Ürünün geri dönüştürülmüş maddeden elde edildiğini gösterir.

Plastikler

Polietilen tereftalat malzemesinden imal edildiğinigösteren kod 1'dir. Evlere en sık giren plastiktürüdür. Çoğu su ve içecek şişelerindekullanılmaktadır. Kolaylıkla geri dönüştürülebilir veen çok geri dönüştürülen plastiktir. Uygunkoşullarda saf halde toplandığında orijinal PETformuna geri dönüştürülebilir.

Yüksek yoğunluklu polietilen malzemesinden imal edildiğini gösteren kod 2'dir. En çok kullanılan plastiklerden biridir. Düşük maliyetli, kolay şekillenebilmesi ve kırılmaya dayanıklı olması nedeni ile geniş bir kullanım alanına sahiptir. Plastik tüpler, atık torbaları, kaseler, kablo yalıtkanları, kovalar, ince taşıyıcı torbalar ile süt, su, meyve suları, sıvı deterjanlar, motor yağları, çamaşır suları, şampuanlar, parfüm ve losyon kapları HDPE'den yapılmaktadır.

Polivinil klorür malzemesinden imal edildiğini gösteren kod 3'tür. Sert ve esnek olarak iki tür PVC malzemesi vardır. Yapay deriler, pencere temizleme ürünleri, taze et kapları, ketçap şişeleri, yumuşak oyuncaklar, elektriksel yalıtımlar, çatı malzemeleri, borular ve pencere çerçevesi malzemeleri PVC'den yapılmaktadır.

Düşük yoğunluklu polietilen malzemesinden imal edildiğini gösteren kod 4'tür. LDPE plastikleri, pürüzsüz, esnek ve nispeten saydam olduğundan dolayı en çok film hammaddesi olarak kullanılır. Ayrıca çuval, büzgü ve germe şalı, film torbası, çöp torbası, ekmek ve sandviç torbası, çeşitli yiyecek torbaları, gıda kutusu, derin dondurucu torbası, ucuz mutfak malzemesi, bakkal torbaları, margarin tüpleri, çeşitli kavanozların esnek kapaklarının yapımında kullanılır.

Polipropilen malzemesinden imal edildiğini gösteren kod 5'tir. Kimyasal maddelere, ısıya ve aşırı yorulmaya dayanıklı bir maddedir. Ketçap şişeleri, çubuk, başlıklar, cips ve bisküvi için poşetler, mikrodalga yiyecek tepsileri, ilaç şişeleri, yoğurt kapları, sandalyeler, bavullar, halat ve bazı kaplar ile kapaklar polipropilen plastiklerden yapılmaktadır. Ambalaj yapımında kullanılan plastiklerin en düşük yoğunluklu olanıdır.

Polistiren malzemesinden imal edildiğini gösteren kod 6'dır. Rijit ve köpük olabilir, Çok yönlü ve amaçlı kullanılan bir plastiktir. Oldukça sert, kırılgan ve parlak bir plastiktir. Koruyucu paketleme, yumurta kartonları, soğutucular, tepsiler, fast-food paketleme kapları, kahve kapları, yoğurt kapları polistiren plastikten yapılmaktadır.

Yukarıda saydığımız plastik malzemelerinin dışında bir malzemeden imal edildiğini gösteren kod 7 'dir. Damacanalar günümüzde ağırlıklı olarak PC (polikarbonat) malzemeden üretilmektedir.

Kağıt / Karton

Kağıt/karton malzemesinden imal edildiğini gösterir. Diğer kod numaraları 20,21,22…39 'dur.

Metaller

Metal bir malzemeden imal edildiğini gösteren geri dönüşüm kod numaraları 40,41…49'dur. Metal sonsuz kere geri dönüştürülmektedir.

Camlar

Cam malzemeden imal edildiğini gösteren geri dönüşüm kod numaraları 70,71,72...79'dur. Cam sonsuz kere geri dönüştürülmektedir.

Kompostlanabilir

Bu ürünün EN 13432/14955 Avrupa standardına göre “endüstriyel olarak kompostlanabilir” olduğunu göstermektedir.