Alışveriş yapmak için gittiğimiz her yerde gördüğümüz bir üründen bahsediyoruz, ” plastik poşet “. Herkes şeklini, şemalini, ne kadar ucuza temin edilebildiğini, bütün dükkanlarda bulunabileceğini tahmin ediyordur. Peki, bu plastik (naylon)  poşet nedir?

Plastik (Naylon) Poşet Nedir?

  • Polietilen denilen petrol türevinden ve atık plastik malzemelerin ikincil kullanımından elde edilen malzemedir.
  • Dış ortam koşulları ve neme karşı iyi direnç, esneklik, ve üstün kimyasal dayanıklılık genel özellikleri olarak sayılabilir.
  • Maalesef plastik (naylon) poşetlerin sadece %1’i geri dönüştürülebiliyor, %99’u doğada kalıyor, çevre kirliliği , hava kirliliği ve su kirliliğine sebebiyet veriyor.
  • İstatistiki verilere gelince, Türkiye’de bir kişi ortalama bir yılda 312 adet plastik (naylon) poşet kullanmakta, tam 312 adet.

Plastik Poşetin Tarihi

Dünya plastik poşetler ile 1977 yılında tanışmıştır. 1977 yılında süpermarketlere dağıtılmaya başlanan plastik poşetlerin kullanım oranı, üretim maliyetleri düşük olduğundan her yıl artmıştır. Bu da çevre kirliliği probleminin her yıl daha da büyümesine sebebiyet vermiştir.

Plastik (Naylon) Poşet Fiyatları

5000 adet plastik poşet yaklaşık 200 TL’ye malolmaktadır. Üzerindeki baskı ve tasarımlar plastik (naylon) poşetin fiyatlarının değişmesine sebep olabilir.

Plastik (Naylon) Poşet Doğada Ne Kadar Sürede Yok Olur

Ortalama 12-15 dakika kullandığımız plastik poşetler, çöplerle birlikte doğaya atılmaktadır ve yok olma süresi 1000 yılı bulabilmektedir. Fiziksel olarak yok olmuş gibi görünseler de, plastik poşetler mikro parçacıklara bölünürler ve yüzyıllar boyunca çevreye zarar verirler.

Plastik (Naylon) Poşet İmalatı

Peki bu plastik poşetler nasıl üretiliyor? Plastik poşet imalatı nasıl yapılır? 5 aşamadan oluşan süreçte poşetler öncelikle hammadde olarak plastik poşet makinalarında karıştırılıyor, karıştırılan madde rulo haline getiriliyor, çıkarılan rulo baskı makinesine gönderiliyor, baskısı yapılan plastik poşetler kesiliyor ve şekillendiriliyor ve son olarak da hatalı ve yanlış basımı yapılan ürünler ayrılıyor ve geri dönüştürülüyor. Aşağıdaki videoda bu sürecin detaylı halini izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=ZABXZvTpmBg

Plastik Poşetleri Bu Kadar Tehlikeli Yapan Ne?

Öncelikle plastik poşetler hakkında bazı gerçekleri paylaşalım.

  • Dünya’da her saniye 160.000 adet plastik poşet kullanılıyor, bu poşetlerin %99’u geri dönüştürülemiyor. Tehlikenin farkında mıyız?
  • Her yıl dünyada 5 trilyon adet plastik poşet üretiliyor. Bu poşetleri yan yana eklersek, dünyayı 7 defa turlayabilir.
  • Pasifik Okyanusu’nda bulunan çöp adası çoğunlukla plastik çöplerden oluşuyor.
  • 2008 yılında dev gibi bir ispermeçet balinası Kaliforniya’da karaya vurdu, ölüm sebebi midesinde bulunan 22 kilo ağırlığındaki plastikti.
  • Plastik poşetler toprağa karışsa da, parçalara bölünse de çevreye zarar vermeye devam ediyor. Mikro parçacıklara bölünen poşetler temiz bir görünüm verse de, doğayı her dakika kirletiyor.

Plastik Poşetler Nasıl Okyanusta Son Buluyor?

Plastik poşetler hafif olmaları dolayısıyla, çöpe atsak bile rüzgarın etkisiyle doğada son bulabiliyor. Bir gün şehir merkezinde olan bir plastik poşet, diğer bir gün kilometrelerce uzağa uçabiliyor. Rüzgarın etkisiyle ağaçların dallarına, elektrik direklerine takılabilen plastik poşetler su kaynaklarına ulaştığında akıntıların sebebiyle okyanuslarda son bulabiliyorlar. Okyanuslarda yaşayan canlılara ve balıklara kalıcı zararlar verebiliyor, su giderlerini tıkayarak sel ve diğer doğal afetlere sebebiyet verebiliyor.

Kaynak : Adalar Belediyesi, Science Dump