Atık plastiklerin meydana getirdiği kirlilik dünyamıza her geçen gün artarak zarar veriyor. Her yıl 300 milyon tondan fazla plastik üretilirken bunların sadece %14’ü geri dönüştürülüyor.

Kullandığımız gıda ambalajların çoğu PET(polietilen tereftalet)  adı verilen hafif, renksiz ve dayanıklı kompleks bir maddeden üretiliyor. PET’i oluşturan asit ve etilen glikol ham petrolden elde ediliyor.

Plastikler, canlıların temel maddesi olan karbondan oluştuğu için bakteriler için iyi bir besin kaynağı olabileceği ve bakterilerin plastiği parçalayacağı düşünülüyor.

bakteri1

Kyoto Teknoloji Enstitüsü ve Keio Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı ‘’küresel plastik kirliliği’’ sorununa çözüm yaratmak adına doğada plastikleri parçalayan bakteri olup olmadığını araştırdı.

Araştırmacılar Ideonella sakaiensis adını verdikleri bakterinin, plastiği temel enerji kaynağı olarak kullandığını keşfetti. Bakterinin plastiği iki farklı enzim kullanarak, en küçük birimleri olan yapıtaşlarına kadar parçaladıklarını ispatladı. Araştırmacılardan Kyoto Teknoloji Enstitüsü üyesi Kohei Oda, bakterinin geri dönüşüm amaçlı kullanılabilmesi için çeşitli genetik mühendisliği yöntemleriyle geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

bakteri3

PET’i parçalayabilen Ideonella sakaiensis bakterisinin keşfedilmesi doğada plastikleri parçalayabilen başka bakterilerin de bulanabileceği yönünde bir umut ışığı yaktı. Plastik parçalayabilen bakterilerle dünyadaki plastik kirliliğini dolaylı yoldan çözmek yerine öncelikli olarak plastik kullanımını kısıtlamamız sonra da yaygın geri dönüşüm sistemleriyle doğaya karışan plastik miktarlarını minimize etmemiz  gerekir.

 

Kaynaklar;

Yoshida, S. ve ark., “A bacterium that degrades and assimilates poly(ethylene terephthalate)”, Science, Cilt 351, Sayı 6278, s. 1196-1199, 11 Mart 2016.

http://www.yesilaski.com/plastik-yiyen-bakteriler.html

http://www.bilimkurgukulubu.com/genel/bilim-teknoloji/plastik-yiyen-yeni-bir-tur-ideonella-sakaiensis/

https://www.sciencenews.org/article/microbe-makes-meal-plastic?mode=magazine&context=229

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3488047/Plastic-eating-bacteria-save-Earth-Scientists-discover-bugs-break-damaging-plastics.html