Evet, yanlış duymadınız, girişimci Zhang Yin servetini çöpten çıkardı. Zhang Yin’in ilham veren başarı hikayesini sizlerle paylaşıyoruz…

2

5 yıl önce Amerika’da yaşayan Zhang Yin, eşiyle Dodge Karavanlarına binmiş, atık merkezlerini geziyorlardı. Kağıt atıklarını isteyerek, onları değerlendirmeye çalışıyorlardı. 90’lı yılların başında dişçi olan eşi ile birlikte  bir kağıt geri dönüşüm firması kurmaya karar verdiler ve amaçları topladıkları kağıt atıkları Çin’e satmaktı. Bu girişim hayatlarında kocaman bir değişikliğe yol açtı, Amerika’daki yaşam, Hong Kong’a taşındı. Ellerinde bulunan 3800$ ile başlattıkları  geri dönüşüm firması Çin’in dönemdeki kağıt krizini sona erdirmeyi planlıyordu.

3-.

Başarısı kısa sürede duyulan Zhang Yin öncelikle Amerika ve Çin ara  sındaki kağıt transferini eline almayı, ardından Avrupa pazarına hakim olmayı planlıyordu. Röportajlarda yaptığı açıklamalarda dünyanın kağıt devlerinin ( International Paper, Weyerhauser, Smurfit Stone ) elinde bulunan bölgelerde yaptığı çalışmalar, sürdürülebilir iş etiği ve attığı her adımda çevreyi düşünerek hareket etmesi ona kısa sürede büyük başarılar getirdi. Zhang Yin‘in firması Nine Dragons Paper dünyada kağıt ticaretini yöneten firmalar arasında yer alıyor. Merkezlerinden biri Hong Kong’un yakınında olan Dongguan’da, diğeri ise Los Angeles’da olan firma borsaya girdiğinde neredeyse 500 milyon dolar yatırım aldı ve şirketin değeri 5 milyar dolara çıktı.

Zhang Yin, the founder of Nine Dragons Paper (ND Paper) at her office and on the floor of Assembly Line 11 on Tuesday, November 25, 2008. Zhang Yin, who also goes by the Cantonese-spelling of her name, Cheung Yan, topped a list of richest Chinese in 2006, with an estimated wealth of USD 3.4 billion. Nine Dragons Paper is the largest exporter of paper from the United States. The waste paper is then imported into China where it is recycled into boxes that then house 'Made in China' goods outbound to the rest of the world. She goes by the monikor 'The Chairlady', but is sometimes referred to as the 'Queen of Trash' or the 'Empress of Waste Paper' as the Chinese-media has dubbed her.

Hikayesi diğer zengin iş insanlarına göre farklı olan Zhang Yin servetini sıfırdan elde etti, çöpten. Girişimciliği sayesinde dünyanın en zengin insanları arasında yer almayı başaran Zhang Yin, Amerika’dan ve Avrupa’dan Çin’e tonlarca kağıt getirdi, kağıtları geri dönüştürerek karton kutular üretti, aynı karton kutuları içlerinde oyuncak ve teknolojik ürünlerle, üzerlerinde kocaman bir ” Made in China ” ibaresiyle Avrupa ve Amerika’ya geri sattı. Kutular açılıyor, ürünler kullanılıyor ve aynı atık kutular Çin’e tekrar gönderiliyor, döngü aynı şekilde devam ediyor. Çevreci kültürünü kurumunda devam ettiren, çevreye duyarlı ürünler üreten, doğayı temizleyerek para kazanan Zhang Yin‘e başarılar diliyor, bize örnek olduğu için teşekkür ediyoruz…